Sattusin internetis paar päeva tagasi lugema artliklit, et Windows 10 Mobile Developer Preview on enamvähem valmis, igapäevaseks kasutuseks. Mõtlesin, et okei proovin siis järgi. Alustuseks registreeerisin ennast Windows Insider’iks ja otsustasin Slow Ring’I (ehk siis kõige uumead uuendused telefonile ei tule) kasuks. Hakkaski telefon uuendamist tegema. Sai uuendus tehtud, läks telefon käima, aga kuidagi jube aeglane oli. Kõige hullem oli see, et Wifi keeldus ennast sisse lülitamast. Veits Googeldamist ja ainus lahendus oli puhas install ja kõik data maha laskmine. Otsustasin siis selle kasuks ja ei taastanud isegi eelmist tagavarakoopiat. Uus op süsteem peale ja uuesti upgrade. Seekord siis Fast Ring ehk siis kõige uuemad uuendused on kohe saadaval. Panin peale ja ennäe imet – kõik toimis.
Op süsteem on üllatavalt kiire ja kohati isegi loogilisem, kui 8.1. Eriti seda seadete osas, mis on sarnane Windows 10’mnega. Kes veel ei tea, siis Windows 10 Mobile on praktiliselt sama, mis Windows 10 arvutitele ja tahvlitele. Üks mugav uuendus on veel see, et kui oled telefoni avanud klahvilukust ja paned ekraani uuesti kinni, siis koodi telefon ei küsi, enne nt. 5 minuti möödumist. Selle saab muidugi kinni kah keerata, kuid mugavusest jätsin ma selle sisse. Äpp’ide otsingusüsteem on kah hea. Kui varem pidid äpp’i leidmiseks kõik äppid läbi scroll’ima või said leida neid ainult esimese tähe järgi, siis nüüd on võimalik neid leida ka otsingu kaudu. Teadete alal, on nüüd võimalus saada ligi rohkematele kiirvalikutele nagu näiteks taskulamp ja säästurežiim. Fotode osas näiteks sync’ib nüüd telefon kõik sinu pildid OneDrive’st. Kui eelnevalt pidi selleks avama Onedrive’i äpp’i, et fotodele ligi saada, siis nüüd piisab ainult Photos äpp’i avamisest.
Office näiteks ei ole enam sellel telefonil ühe äpp’ina, vaid on eraldi Word, Excel ja PowerPoint. Office’i äpp’id on sisuliselt samad, mis arvutile olevad universal Office’i äpp’id. Lihtsalt telefonivaates. Mingit eri tekstitöötlust sellega küll teha ei saa, kuid kiired parandused tekstile saab sellega täitsa sisse viia.
Miinusteks võib öelda näiteks selle, et äpp’ide sulgemine on keerulisem. Kui teistes mobiilsetes on kõik avatud äpp’id reas, siis Windows 10 Mobile teinud selle ka mitmerealiseks, mis teeb äppide sulgemise, äpp’i alla lohistamisega veidi keeruliseks, sest iga kord see ei taha toimida nii, nagu peaks. Rist on selles olukorras kiirem ja mõistlikum lahendus. Aku kestvus on kah veidike vähenenud. Kui 8.1’ga oli täispika päeva jooksul telefoni kasutades õhtuks alles ca. 50%, siis uue operatsioonisüsteemiga on aku ca. 30%-35%.
Kokkuvõtteks võib öelda, et operatsioonisüsteem on igapäevaseks kasutuseks täiesti sobiv. Kuid kui ikkagi install’ida, siis tuleb arvestada sellega, et see pole veel valmis ja vigu võib ette tulla. Lisaks peab valmis olla ka sellega, et uuendamisel võivad tekkida tehnilised vead.